Елементи на щастливия живот

Елементи на щастливия живот

10 елемента на щастливия живот


Елементите са формулирани след преглед на най-новите изследвания в областта на психологията и свързаните с нея дисциплини. Пътят на всеки от нас към щастието е различен, но данните сочат, че тези десет елемента много често влияят положително върху чувството ни за щастие и постигането на щастлив и благоденстващ живот.

Първите пет елемента (известни с акронима GREAT) са свързани с начините, по които общуваме с околния свят в ежедневието си. Те са формулирани въз основа на „Петте пътя към благоденствието“, очертани от специалистите от британския мозъчен тръст NEF в рамките на Foresight Project. Вторите пет ключа (с акронима DREAM) са свързани с вътрешния ни живот и зависят от отношението ни към живота.

be happy 1

 

GREAT


1. Дарявайте (G от Giving) Грижата за другите е много важна за нашето щастие. Помощта носи добро не само на онези, на които помагаме, и не е само “добро дело”, този жест ни прави по-щастливи и по-здрави. Даряването заздравява и връзките между хората и ни помага да изградим едно по-щастливо общество за всички нас. Не всичко е пари – можем да дарим време, идеи, енергия. Ако искате да се чувствате добре, правете добро!

2. Връзки (R от Relating) Здравите и щастливи връзки са най-важният източник на щастие. Хората, които се радват на стабилни взаимоотношения и имат широк социален кръг, са по-щастливи, по-здрави и живеят по-дълго. Близостта със семейството и приятелите ни осигуряват любов, смисъл, подкрепа и подхранват у нас увереността, че сме значими. По-широкият социален кръг възпитава у нас чувство за принадлежност. Ако искаме да сме щастливи, трябва да се постараем да заздравим връзките си и да създадем нови.

3. Физически упражнения (E от Excercising) Тялото и съзнанието ни са свързани. Активният живот ни прави по-щастливи, а и се отразява добре на физическото ни здраве. Физическите упражнения подобряват настроението ни и може да ни извадят дори от депресия. Не е нужно да участваме в маратони – има много по-прости упражнения за всеки ден, които да ни помогнат да живеем по-активно. Можем и да подобрим качеството си на живот, като излезем от интернет и се откъснем от технологиите, които ни заобикалят, излизаме по-често на разходка и си осигурим достатъчно сън!

4. Оценявайте онова, което имате (A от Appreciating) Някога да сте чувствали, че животът е нещо повече? Е, имам добри новини за вас – той е! И доказателствата са точно тук, пред вас. Просто трябва да спрем за момент и да се огледаме. Трябва да се научим да бъдем по-съзнателни и да сме уверени, че можем да направим чудеса за щастието и успеха си с действията си във всеки един аспект от живота си – като разходка до офиса, балансиран начин на хранене или грижа за връзките ни с другите. Всичко това ни помага да сме в съгласие с чувствата и емоциите си, предпазва ни от вторачване в миналото и тревоги за бъдещето, така че да можем да извлечем най-доброто от живота си тук и сега.

5. Опитвайте (T от Trying out) Ученето и опитът влияят върху щастието и качеството ни на живот по много различни и положителни начини. Карат ни да се вгледаме в нови идеи и подхранват любопитството и ангажираността ни. Освен това ни дават усещане за успех и реализираност, повдигат ни самочувствието, правят ни по-устойчиви на стреса и по-гъвкави към промените. Има много начини за получаване на нови знания и придобиване на нови умения, при това не само по пътя на формалното образование. Можем да тренираме с приятели, да се присъединим към някой клуб, да се научим да пеем, да се захванем с нов спорт и толкова много други неща. (текстът продължава на следващата страница)

DREAM


6. Цел (D от Direction) Ако искаме да сме щастливи, трябва да очакваме с радост бъдещето. Всички се нуждаем от цели, които да ни мотивират и да са достатъчно предизвикателство, за да се стремим към тях с ентусиазъм. Но трябва и да са постижими. Ако се опитваме да постигнем непостижимото, ще се натоварим с ненужен стрес. Изборът на смели, но реалистични цели ни дава посока и усещане за цел, смисъл, реализираност и удовлетвореност, когато ги постигнем.

7. Устойчивост (R от Resilience) Всички преживяваме периоди на стрес, загуба, провал, травма. Но начинът, по който реагираме на тях, оказва огромно въздействие върху качеството ни на живот. И ако често не можем да избираме онова, което ни се случва, то можем да избираме собственото си отношение към случващото се. На практика невинаги е лесно, но едно от най-значимите открития напоследък е, че устойчивостта на стреса и приспособимостта към промените се научават, подобно на много други житейски умения.

8. Емоции (E от Emotion) Положителните емоции – радост, благодарност, удовлетворение, вдъхновение и гордост – не са нещо временно. Последните проучвания сочат, че честото им преживяване създава “възходяща спирала”, която ни помага да възпитаме способността си сами да си ги създаваме. Независимо че трябва да гледаме трезво и реалистично на възходите и спадовете в живота, е добре да се съсредоточим върху положителното във всяка една ситуация, т.е. да възприемаме чашата като наполовина пълна, а не като наполовина празна.

9. Приемане (A от Acceptance) Никой не е съвършен. А ние твърде често сравняваме вътрешния си живот с фасадите на другите хора. Вторачването в собствените ни недостатъци, т.е. в онова, което не сме, вместо в онова, което сме и сме постигнали, прави още по-сложна задачата да се почувстваме щастливи. Трябва да се научим да се приемаме такива, каквито сме, с всички свои недостатъци и грешки, да се щадим повече, да не сме толкова самокритични, когато нещо в живота ни се обърка. Това ще увеличи радостта ни от живота, устойчивостта ни и усещането ни за щастие и удовлетвореност. Освен това ще ни помогне да приемаме и другите такива, каквито са.

10. Смисъл (M от Meaning) Хората, които намират смисъл и имат цели в живота си, са по-щастливи, по-често са склонни да смятат, че контролират живота си, и извличат ползи от нещата, с които се заемат. Освен това преживяват по-рядко стрес, тревожност и депресия. Но къде да открием “смисъл и цел”? Във вярата, в децата, в работа, която променя част от света към по-добро. Отговорите на този въпрос са различни за всеки от нас, но във всички тях се прокрадва нуждата от усещане за свързаност с нещо, което е по-голямо от самите нас.

Ванеса Кинг

източник на бг manager.bg

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.