Макаренко
„Любовта е най-великото чувство – тя създава чудеса, създава нови хора и формира най-големите човешки ценности.“
Гробът на Макеренко в Москва
Антон Макаренко (13 март 1888 – 1 април 1939) е руски педагог и писател. Преди 1903 г. завършва педагогически курсове и започва да работи във вечерното училище в Белополие. Той ограмотява колегите на баща си. В периода 1913 – 17 г. завършва Полтавския висш институт . В началото прогимназиален учител, след революцията Макаренко се посвещава на превъзпитанието на малолетни престъпници и на бездомни дезадаптирани юноши. През 1920 г. той организира „Колонията Максим Горки“, а през 1927 г. -"Комуната Ф. Дзержински". В тези колективи малолетните били разделени на секции с оглед извършването на обща работа под ръководството на възпитател. Така те се социализирали и преди всичко придобивали чувство за „осъзната дисциплина“.
Сред по-известните му произведения са романизираният разказ за неговите експерименти (преведени на френски) Педагогическа поема (издадена и на български)(1933-1935) и Знамена на кулите (1938).
Обикновено свързваме името на Антон Макаренко с крайни методи на възпитание и много родители не възприемат неговите методи за възпитание за актуални. В Русия обаче името му се свързва с имената на най-великите възпитатели в цял свят, а ЮНЕСКО го нарежда до Мария Монтесори, заедно с която са признати за основоположници на съвременните образователни практики.
Правила за добро възпитание на Мария Монтесори
«Научить человека быть счастливым — нельзя, но воспитать его так, чтобы он был счастливым, можно»
«Если перед коллективом нет цели, то нельзя найти способа его организации».
«Отказаться от риска — значит отказаться от творчества»
Категорично признат за новатор в педагогиката още приживе, много от възпитателните му принципи звучат актуално и в наши дни. Пример за това е схващането му, че много често във възпитанието на децата се пренебрегва ролята на любовта и дори се смята за излишно влагането на чувства в него, но не друг, а точно той твърди, че отглеждането на щастливи хора без любов е невъзможно.
Това са 10 правила за семейно възпитание според Антон Макаренко.
10 златни правила за възпитанието
1. Вашето собствено поведение като родители е най-важната част от образованието на вашето дете. «Воспитание происходит всегда, даже тогда, когда вас нет дома».
2. Възпитанието се нуждае от родителската ви категоричност, яснота и искреност
3. Всеки родител трябва да е наясно с това какво точно иска да постигне във възпитанието на своето дете
4. Всеки родител трябва да знае къде и с кого е детето му, какво прави и дали е добре
5. Доброто възпитание се основава на добрата организация
- 6. Оставете децата да се справят сами и не натрапвайте постоянно помощта си
7. Изпълнението или неизпълнението на дадена задача не бива да се поощрява или порицава публично или да има материално изражение
8. За да обича и уважава околните, детето трябва да обича и уважава първо себе си
9. Родителите не бива да жертват самоличността си в името на своите деца
10. Универсална формула за щастие няма, но има начини на възпитание, които ще помогнат детето да открие щастието само.
по материали на www.polavkam.ru
0 Коментара