Нестинарки

Нестинарки
Нестинарки

На 21 май православието почита духовното дело на светите Константин и Елена. На същия ден в няколко села на Югоизточна България играят древен танц върху жарава. През 2009 г. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство на човечеството, обяви вписването на нестинарството в представителния списък на организацията. Съхраняван и предаван от поколение на поколение, този хилядолетен обичай се изпълнява и до днес по нашите земи.

 



Император Константин Велики влиза в историята с официалното признаване на християнството като религия, равноправна с останалите религии в Римската империя.

Независимо от факта, че народът ни свързва нестинарството с деня на Светите Константин и Елена, православната църква никога не е приемала това. Хората, изпълняващи ритуала, били подложени на гонения чак до началото на ХХ век.  Нестинарството оцелява в странджанските села Кости и Бродилово. А според местните жители оттам е пренесено и в други странджански села.

Култът към огъня и играта върху жарава са били известни на много древни народи – елини, римляни. Както и при индуси, китайци, перси и редица други. Паленето на огън предпазва от зли сили хората, природата, дори и самото слънце. Огънят увеличава божествената сила на слънцето. Хората, които танцуват боси върху жарта, трябва да бъдат чисти – във физически и духовен смисъл. Изпитанието с огъня отваря врата към другия свят, а нестинарите добиват силата да предсказват бъдещето. Играта върху огън винаги е под съпровода на гайда и тъпан. Звукът на тези инструменти се счита за част от магията на ритуала. А тъпанът се съхранява в селския храм цяла година и се изнася оттам специално за танца.

Според някои учени произходът на думата „нестинари” идва от „ищинари” или „нещинари” – т.е. човек, който е вещ, знаещ. Названието се свързва и с гръцките думи за пост – "нестеа" и за огън „естиа”.

Снимките са авторски на Husein Yuseinov, за което сме му благодарни

4 Коментара

Мариана Янова Отговори

В чест на истината бих искала да поправя -"оригиналните" нестинари са от с.Българи - това го знае цяла Странджа!В днешно време се появиха много псевдо нестинари, които го превърнаха в туристическа, театрална атракция;( Нестинарството е свято и се предава в рода - не всеки, който скача върху огън е нестинар!

Мариана Отговори

В чест на истината бих искала да поправя -"оригиналните" нестинари са от с.Българи - това го знае цяла Странджа!В днешно време се появиха много псевдо нестинари, които го превърнаха в туристическа, театрална атракция;( Нестинарството е свято и се предава в рода - не всеки, който скача върху огън е нестинар!

Raeva Lili Отговори

Митичната игра с огъня омагьосва и пленява, като разпалва душата

знаещ Отговори

Искам да поправя Мариана Янова с факта, че село Българи се счита за столица на нестинарството, тъй като там е извършван обичая в автентичния му вид и го правят и до днес на 3 юни. Носителите на този обичай обаче са не само живелите в село Българи и Кости, а и потомците на преселниците от Одринска Тракия, живели в сърцето на мистичната планина, които прогонени от Турция са се заселили не само в Бургаска околия.

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.