Международен ден на киното

Международен ден на киното
28 декември – световен ден на създаването на киното

Днес, когато в кинасоланите едновременно могат да се гледат няколко филма, съвсем различни по жанр от романтична комедия до трилър, в 3D формат, когато в големите търговски комплекси има отделен цял етаж и много салони е трудно да се повярва, че някога киното е било фантазия.
На 28 декември 1895 г в Париж, в “Гранд кафе” на булеварда на Капуцините французите Огюст и Луи Люмиер представят за първи път пред широка публика първия в света краткометражен филм “Пристигането на влака на гарата Ла Сюит” Това са 40 секунди, които променят света.

Влакът се появява от дълбочината на екрана, няколко секунди се движи напред, при което зрителите стават от своите места като виждат приближавашия към тях влак и напускат залата. Настъпва паника ...



Ето какво какво пише Максим Горки за първата кинопрожекция “И иазведнъж нещо започва да се движи, нещо изчезва и пред вас са релсите на влака. Влакът се движи като стрела право към вас – пазете се! Сякаш още малко и той ще достигне до вашето място и ще ви премаже, ще ви превърне в разкъсана торба от кожа пълна със смляно месо и раздробени кости, ще разруши, ще превърне в руини тази зала и цялата сграда, където има толкова много вино, жени, музика и порок“

Това е началото, първата кинопрожекция …

Съдбата можеби управлява хората. Факти. Името на двамата братя на френски означава “светлина”. Луи Люмиер работи във фабрика за фотоматериали и заедно с брат си изобретява и патентова апарат за снимки и прокеция на “движещи се фотографии”, който получава името синемотограф. Всичко започва със заснемането на прости сцени катп “Излизане на работниците от фабриката Люмиер”, “Пристигането на влака”„ “Закуска на детето” …

 

Най-интересното, че Луи Люмиер казва в едно интервю, че изобретява синемотографа в една безсънна нощ, когато страда от главоболие. Разждането на нещо ново е винаги съпорводено с болка.

За великото бъдеще на кинемотографията двамата братя не са можели и да предполагат. Те са предполагали, че това ще остане на нивото на заснемането на кратки филмчета в домашни условия. Братята Люмиер заснемат около 1400 филмчета. Ако някой по това време е можел да си представи нямато кино и образите на Чарли Чаплин или филми като Титаник, Аватар, Хари Потър кой ли би му повярвал.

Днес всеки от нас има поне едно кратко видео в което е заснет, някои от нас правят любитеслки филмчета и видеопрезантации, почти всеки ден гледаме някой филм ...



Най-касовите филми

1. Аватар. Режисьор: Джеймс Камерон.
Приходи $ 2 млрд 782 млн.

2. Титаник. Режисьор: Джеймс Камерон
Приходи $ 1 млрд 843 млн.

3. Хари Потър и даровете на смъртта: част2. Режисьор: Дэейвид Йейтс
Приходи$ 1 млрд 328 млн.

4. Трансформърс 3: Тъмната страна на Луната. Режисьор: Майкъл Бей
Приходи $ 1 млрд 123 млн.

5. авръщането на краляВластелинът на пръстена. Режисьор: Питър Джексон

6. Карибскипирати. Сандъкът на мъртвеца Режисьор Гор Вербински
Приходи: $ 1 млрд 66 млн.

7. История на играчките Голямото бягство Режисьор Режиссер: Ли Анкрич
Приходи: $ 1 млрд 63 млн.

8. Карибски пирати. На края на света Режисьор: Роб Маршалл
Приходи $ 1 млрд 43 млн.

9. Алиса в страната на чудесата. Режисьор: Тим Бертон
Приходи$ 1 млрд 24 млн.

10. Тъмният рицар Режисьор: Кристофер Нолан
Приходи$ 1 млрд 2 млн.

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.