Изобилие без привързаност

Изобилие без привързаност



Възгледите на един индуски монах за богатството


Всички мислим за значението на парите. Дори индуските монаси.

Наскоро един от авторите на в. "Ню Йорк Таймс" - Артър Брукс, разказа на страниците на изданието за своя среща с монах на име Гнанмунидас в индийския град Ню Делхи. Монахът бил мъж, който се отказал от всички светски условия, за да заживее с расо в молитвен храм в града. Като такъв, му е забранено да докосва пари. В същото време той не бил обикновен индиец с опит само в страната си - завършил е магистратура по бизнес в Тексаския университет.

Брукс го попитал дали богатството и икономическият просперитет са нещо лошо. Очаквал, че ще заклейми парите. Ето какво отговорил монахът:

"Икономическият възход е нещо добро. Той спаси милиони хора в страната ми от глад. (...) Няма нищо лошо в парите, човече. Проблемът в живота е привързаността ни към тях. Формулата на добрия живот е проста: "Изобилие без привързаност". 

Послеслов: На тибетски език думата "привързаност" се превежда "ду чаг", което означава в буквален смисъл "мъчително желание". Тя се използва за назоваване на отчаяното сграбчване на нещо от човека, мотивиран от страх да се раздели с него. Смята се, че такава привъразност може да има в много аспкети на живота. Проявява се във връзки с хора, параноя за личната ни репутация, професионални начинания. По отношение на материалното, води до завист и алчност. Освобождаването от тези емоции е решаващо за личното удовлетворение от живота.

Не всичко е пари

източник manager.bg




 

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.