Химнът „Върви, народе възродени"
Световно знаменитият холандски цигулар и диригент Андре Рийо намери нотите на "Върви, народе възродени", събра 60-членния си оркестър в студиото си в Маастрисхт и записа за публиката в България тази емблематична за България песен, по повод предстоящия 24-ти май.
За изпълнението на "Върви, народе…" Рийо прави специален аранжимент, като дава по-значима роля на флейтата, звучаща в соло и извисяваще се над другите иструменти. Това е начинът, по който Рийо усеща и разбира музиката, с която сме израстнали и е закодирана в гените ни.
"Честит празник на буквите!", поздравява той българите в специалното си видео. "Пазете идентичността си! Съхранявайте и се грижете за националната си култура! Тя ви прави различни. А моята роля е да ви обединявам чрез музиката", казва Кралят на валса.
По отношение на страните, в които изнася концерти, Рийо има любопитството да търси най-любимата и емблематична в тях музика. Той проучва, допитва се до музиканти и се подготвя, за да направи на всяка сцена свое персонално обръщение към всяка аудитория. Известен е, че на концертите си винаги изпълнява някое местно произведение, което е близко до душата на слушателите и предизвиква техните сълзи и аплодисменти.
В оркестъра на Рийо вече 23 години свири и българка - Кремена Минева. Дали от нея или от други източници, Андре открива, че 24 май – Деня на славянската писменост и култура, е най-ценният за българите празник.
Чуйте "Върви, народе възродени" в изпълнение на знаменития холандец и неговия оркестър.
История на химна "Върви, народе възродени"
Химнът „Върви, народе възродени", който на 24 май звучи в цялата страна, по текст на Стоян Михайловски, е създаден през 1901-а година в Ловеч. Композиторът Панайот Пипковпо това време е учител по музика и краснопис в петокласното мъжко училище „Йосиф Първи“ в града.
Христо Тодоров от отдел "Съвременна история" към Регионалния исторически музей в Ловеч разказва пред БНР, как самият Пипков описва създаването на музиката към написаното от Стоян Михайловски стихотворение "Химн на Кирил и Методий".
Малко преди 11-и май имах час по пеене. Трябваше да напиша нова песен. Един от учениците се бе навел над някакъв учебник и четеше с увлечение напечатаното в него стихотворение за Кирил и Методий. Надвесих се и аз да прочета познатото за мен стихотворение. Още не преполовил бисерните му стихове, в главата ми вече прозвучаха вдъхновената от тях музика.
Само за няколко минути Панайот Пипков създава музиката, а учениците веднага запяват песента.
Учители и ученици се трупаха пред вратата на класа, за да слушат директора на училището господин Христо Бръмбаров. Стискайки ръката ми каза:
Господин Пипков, никога не съм се надявал, че в това наше скромно петокласно училище ще се пеят такива хубави песни. Този химн истински възвеличава делото на нашите просветители. Няма да мине много време и той ще прозвучи във всички големи и малки училища на нашето отечество.
Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си ти поднови!
Върви към мощната Просвета!
В световните борби върви,
от длъжност неизменно воден -
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!...
О, влез в Историята веч,
духовно покори страните,
които завладя със меч!..."
Тъй солунските двама братя
насърчаваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет -
в тържествуванье и в страданье
извърши подвизи безчет...
Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дългът се всегда!
Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
за все световната просвета
тя бе неизчерпаем вир;
бе и тъжовно робско време...
Тогаз Балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отоманский властелин...
Но винаги духът народен;
подпорка търсеше у вас,
о, мъдреци!... През десет века
все жив остана ваший глас!
О, вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина;
подвижници за права вярна,
сеятели на правда, мир,
апостоли високославни,
звезди върху Славянски мир,
бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!
Нека името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в Славянството во век веков!
Русе, 1882, априлий 15
0 Коментара