Борба с хипертонията

Борба с хипертонията

17 май е обявен за Световен ден за борба с хипертонията


Здравословен начин на живот - нормално кръвно налягане


Артериалната хипертония засяга около 1 милиард души и причинява смъртта на над 7 милиона души по света всяка година. У нас сърдечносъдовата смъртност заема около 65% от общата смъртност, като 80% е свързана с артериалната хипертония.

Артериална хипертония – се нарича повишеното кръвно (артериално) налягане и е едно от най-честите болестни състояния при човека. Може да бъде самостоятелно заболяване или състояние, свързано с други болести – бъбречни, ендокринни, неврогенни.
Артериалната хипертония е състояние на трайно повишение на диастолното налягане над 90 мм живачен стълб (Hg) и/или повишено систолно налягане над 140 мм Hg при лица над 18-годишна възраст


Фактите: Всеки пети българин е хипертоник, показва статистиката. Високото кръвно налягане засяга 4 органа  - сърце, бъбреци, очи и мозък. Голяма част от хората са в млада и на средна възраст.

pregeld kryvnoФакторите, които увеличават риска от възникване на артериална хипертония са две групи: управляеми и неуправляеми.

  • Управляемите рискови фактори са:наднормено тегло, повишена консумация на готварска сол и алкохол, ниска физическа активност и заседнал начин на живот, тютюнопушене, психо-емоционално напрежение и стрес

  • Неуправляеми рискови фактори са:възраст, пол, раса, наследственост, генетично предразположение


Доказано е, че поддържането на здравословно тегло може да предпази от високо кръвно налягане. Това е превантивна мярка срещу хипертония. Факт  е, че повече от половината от населението на Европа е с наднормено тегло или затлъстяване. Тревожен е и фактът, че едно от шест деца в света е със свръхтегло. Талия над 102 сантиметра за мъжете и над 88 сантиметра за жените показва повишена заплаха от сърдечно - съдови заболявания. Затлъстяването е рисков фактор номер 1 за повишено артериално налягане. При хората със затлъстяване хипертонията се среща 6 пъти по-често. Статистиката сочи, че пълните хора са по-рискови за инфаркти и инсулти.

Проф. Светла Торбова - председател на Българската лига по хипертония и специалист по кардиология и клинична хипертония към Европейското дружество по хипертония, разяснява Говорим за предсърдното мъждене и то е обект на нашето внимание, защото то повишава 5 пъти риска от мозъчен инсулт. Два пъти повече са случаите на сърдечна недостатъчност, повишава се и общата смъртност. Много е тревожен фактът, че то в началото протича безсимптомно. Затова е тази кампания.

Хората с хипертонична болест трябва редовно да посещават личния си лекар и веднъж годишно кардиолог.

Нормализирайте кръвното налягане, като замените старите навици с нови по-здравословни

  • Спрете да пушите, ако сте пушач.Пушенето повишава налягането и уврежда артериалните стени.

  • Движете се. Редовните упражнения понижават кръвното налягане, а тренираното сърце не се затруднява. Спортувайте по 30 мин. всеки ден.

  • Ограничете алкохола. Не пийте повече от едно питие на ден. Алкохолът повишава кръвното налягане.

  • Намелете солта. По-малко натрий, защото задържа водата в тялото и увеличава обема на кръвта. Добре е да се намали приема на сол за 6-8 седмици. Към храната вместо сол добавяйте подправки.

  • Отслабнете. При намаляване на теглото само с 4 кг сърцето работи по-добре, като изпомпва по-малко кръв.


През 2016 г. Българската лига по хипертония избра бъбречните заболявания да бъдат във фокуса на националната кампания.

Председателят на българското нефрологично дружество проф. Емил Паскалев посочи че хипертонията се превръща в пандемия и броят на пациентите нараства непрекъснато и броят им многократно надвишава този на диабетиците:

За България, например, се знаят официални данни, че над 1 200 000 души се ползват от антихипертензивни лекарствени средства, които се осигуряват от НЗОК. Основно поразената възраст е над 60 години. 

Бъбречната увреда при хипертониците се характеризира с бавно настъпване на бъбречна недостатъчност и прогресирането ѝ до финално състояние, където е необходимо заместващо бъбречно лечение. Най-често това се случва при хипертония, която има давностен характер 15 години. Това обаче е твърде условно.

Лекарите смятат, че хипертонията се е появила у пациента средно около 3 години преди той да започне прием на лекарства. Хората с наднормено тегло също са много уязвими към хипертония, дори в по-млада възраст.

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.