„Критична маса София”
Това е инициатива, която се провежда в други градове в Европа, по принцип в последния петък на месеца. На 8 юли за първи път се провежда в София. Затова има конкретен повод. Но проблемите, които са в основата на това протестно шествие, познава всеки, който се опитвал да кара колело в София. Организира се под наслов
„Не пречим на движението, ние сме движението”
Какво е посланието на инициативата? Борим се за по-толерантно отношение към велосипедистите, борим се за по-адекватна вело-инфраструктура, борим се за оцеляване.
Протестът е, защото карането на колело в столицата е опасно, а велоалеите не се използват по предназначение.
В анкета на страницата на събитието в Facebook има анкета с въпрос Кой е по-големият проблем? Отговорът посочен от най-много пъти е „(Липсата на) Вело-инфраструктурата“
Ето какво коментира на 8 юли в специален репортаж по БТВ новият главен архитект на София Здравко Здравков, който спечели позицията с визията да превърне столицата в зелен град „Целта ни е велоалейната мрежа да бъде обвързана, за да има нормално придвижване без прекъсвания от точка А до точка Б”. По думите му не е задължително по всеки градски булевард да има успоредно велотрасе, а трябва да се намери начин за преминаване и през паркове, и през други алтернативни маршрути. Освен това е необходим и добър градски транспорт като алтернатива на автомобилите, добави той.
По думите на Николай Крушарски от СДВР всеки нарушител с автомобил, който е паркирал на велоалея, може да получи повикване от районното управление и да бъде санкциониран. „С мобилните камери, с които разполагаме, всеки автомобил се заснема, разчитаме много и на сигнали от гражданите“
На протеста, който се провежда на 8 юли в 19:00 ч. от пилоните на НДК се очаква близо 1000 души, които ще обиколят с велосипеди по централните софийски улици
Маршрутът е следния: На 08.07.2016, в 19:00 събиранее на пилоните на НДК.
19:30 по определен маршрут се стига до Министерство на транспорта информационните технологии и съобщенията, минава се покрай Народното събрание и се спира на площада пред "Александър Невски".
Възможно ли е да се постигне с протест промяна? Да! Примерът на Холандия.
How the Dutch got their cycle paths
Възможно ли е да се постигне с протест промяна? Да! Примерът на Будапеща.
Това е снимка от Критична маса в Будапеща. Протест в който се включват хиляди. А там условията за каране на колело са много по-добри от тези в София.
Авторът на статията обича да кара колело. Карал е колело в много градове в Европа и знае какво е да караш колело там (Будапеща, Стокхолм...). Участвал е в много велопреходи, един от последния е организиран велопреход по река Елба, през Чехия и Германия. Но изпитва страх да кара колело в София поради липса на условия, коли, мръсен въздух и дупки и шахти без капак по улиците.
Заглавната снимка е снимка на Facebook събитието, но не е снимка от България, а от Будапеща
„Критична маса София" 8 юли 2016
„Критична маса София" 8 юли 2016
0 Коментара