Най-популярните личности в световната история
Кои са най-известните в историята на света имена? На този амбициозен въпрос си поставил за цел да отговори екип на една от най-уважаваните учебни институции в Щатите - Масачузетския технологичен институт (MIT). За целта, учебното заведение събрало и анализирало исторически данни от цялата планета, датиращи от 4000 г. пр. Хр., до 2010 г. сл. Хр. Един от критериите за популярност на MIT бил страницата на историческата личност в Wikipedia да бъде достъпна на поне 25 езика.
След това бил състравен списък на 10-те най-популярни хора в световната история. Ето как изглежда той.
Аристотел. Той е роден в Стагира, Северна Гърция през 384 г. пр. Хр. Баща му, Нихомах, бил лекар в палата на Филип Македонски, бащата на Александър Велики. През 367 г., Аристотел се мести в Атина – тогавашния интелектуален и културен център на Антична Гърция – и се присъединява към академията на Платон, като остава там до 37-годишна възраст. Писал е на много теми – физика, биология, зоология, метафизика, логика, етика, естетика, поезия, театър, музика, риторика, лингвистика, политика и управление, – които съставляват първата подробна система на западната философия. Недълго след смъртта на Платон, Аристотел напуска Атина и, по молба на Филип Македонски, става частен учител на Александър Велики между 356 и 323 г. пр. Хр. Неговите творби и учения са неизменна част от учебниците в повечето краища на света.
Платон. Той е роден около 428-ма година пр. Хр. и умира през 348 г. пр. Хр. Заедно със Сократ (негов учител) и Аристотел (негов ученик), полага основите на западната философия. Освен математик и философ, Платон е бил и основател на академия в Атина – първото висше учебно заведение.
Исус Христос. Малцина се изненадват, че Христос присъства в този списък, предвид факта, че той е основоположник на християнската религия, практикувана по целия свят, както и централна фигура в нея. Според християнството, Исус е дългоочаквания Спасител, описан в Стария завет.
Сократ. Този древногръцки философ е един от основателите на западната философска традиция. Негови ученици са Платон и Ксенофонт. Основоположник на философската наука за морала и моралното образование, наречена етика. За него моралното развитие е била най-голямата задача за всеки индивид, а философията – не просто съвкупност от учения и догми, а начин на живот.
Александър Велики. Завоевател и цар на Македония, той е роден на 20 юли 356 г.пр.Хр. в Пела, Македония. По време на управлението му, което трае от 336 го 323 г. пр.Хр., обединява гръцките полиси и организира конгрес в Коринт. Става управник на Персия, Вавилон и Азия, където създава македонски колонии. Докато планира превземането на Картаген и Рим, Александър умира от малария във Вавилон, Персия (днешен Ирак) на 13 юни 323 г. пр.Хр.
Леонардо да Винчи. Роден на 15 април 1452 г. във Венеция, Италия, Леонардо да Винчи се интересувал от научните и природни закони, които сериозно повлияли на работата му като художник, скулптор, изобретател и чертожник. Неговите творби повлияват на много художници и го превръщат във водеща фигура на италианския Ренесанс.
Конфуций. Китайският мърдец и философ е роден през 551 г. пр.Хр. Неговите учения полагат основите на конфуцианството – етична и философска система, която силно повлиява живота и мисленето на хората в Китай, Япония, Корея и Виетнам, а по-късно се превръща и в официална имперска философия на Китай. Конфуций умира през 479 г. пр.Хр
Гай Юлий Цезар. Римски генерал, управник, консул и прочут автор на латинска проза. Той играе важна роля в събитията, довели до упадъка на Римската република и създаването на Римската империя. През 60 г. пр. Хр., Цезар, Крас и Помпей сключват политически съюз, който щял да доминира на римската политическата сцена в следващите няколко години.Техните опити да натрупват влияние посредством популистки тактики срещнали опозицията на консервативната висша класа в Сената.
Благодарение на победите му по време на Галските войни, Римската империя успява да нахлуе в Британия и Германия. Цезар се превръща в първия римски генерал, който преминава отвъд Английския канал и река Рейн.
Омир - гръцкият епически поет. На него се приписва авторството на първата западнолитературна поема „Илиада”, както и на „Одисея”. Двете произведения са написани на древен еолийски диалект.
Питагор от Самос. Древногръцки математик, философ и основател на движението Питагорейство. Роден е на остров Самос, но по-късно, през 530 г.пр.Хр., се мести в Кротон, днешна Южна Италия. Питагор има голям принос за развитието на философията и религията през 6-ти век пр.Хр. Най-известен е с Питагоровата теорема. Питагор силно е повлиял на Платон, а оттам и на цялата западна философия.
Източник. ThinkingHumanity
0 Коментара