Бабинден
На този хубав празник си припомняме, че децата имат нужда от грижи всеки ден, още от първия ден на своето раждане. Честит празник!
Бабинден, празникът на бабите-акушерки,
които някога са били единствената родилна помощ. Езически празник, който идва от далечните праславянски времена.
Днес отбелязваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден. По стар стил празникът е на 21 януари. Това е един от големите народни женски празници. С него се засвидетелства уважение към възрастните жени, които в миналото са помагали на родилките. В наши дни на Бабинден празнуват акушерите и гинеколозите.
Традицията повелява сутринта на Бабинден жените, които имат малки деца, да налеят вода, да сложат в нея босилек и здравец, да приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на акушерката за обредно поливане и миене на ръцете. Вечерта ритуалът продължава с обредно къпане на бабата акушерка. Както тя е къпала децата, така и те нея къпят.
С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. датата на честването на Бабинден се измества - от 21 на 8 януари, а 21 януари се отбелязва като Ден на родилната помощ.
Бабин ден, с. Велчево 2013 г
Майките рано сутрин наливали вода от чешмата, към нея добавяли китка здравец или босилек - като символи на здравето, добротата и плодовитостта. Отивали в къщата на бабата, подавали й сапун, поливали й с вода от менчето и я дарявали с пешкир, в който има пара. Понякога, според благодарността, жените дарявали и по-големи подаръци. Задължително носели и някакво ястие, питка, вино. После всички сядали на трапезата и се гощавали, пеели песни и играели хора. По време на празника не се допускат мъже.
Днес голяма част от обредността не се спазва толкова, но жените все още се събират, за да се повеселят и усетят силата на общността си. Празнува се в селата, събират се жените, най-често в читалището и отбелязват деня като спазват ритуала с миенете на ръцете и споделената вкусна трапеза с песни и смях. Празнува се по-често на 21 януари
0 Коментара