Ладуване

Ладуване

Ладуване


Ладуването е празничен обред, който се извършва на различни празници: Нова година, Димитровден, Гергьовден, Лазаровден. В котле моми сипват вода, която се нарича по различен начин, в зависимост от празника. Момите слагат вътре своите пръстени или китки, на които са закачени пръстените им. Момите взимат от котлето овес и го слагат под възглавниците си, смята се , че който мъж сънува , за него ще се омъжи. Празникът завършва с общо хоро.

Ладуване в началото на новата година


laduvane

В миналото момите ладували в последния ден на годината или в първите часове на новата. С този обичай те гадаели за кого ще се омъжат.

Такава е и традицията в селата около София, Лозен, Бистрица, Железница, където днес се правят възстановки на обичаите и може да ги наблюдавате и да се включите в тях.

На първи януари най-личната мома с живи родители се избира, за да бъде така наречената Васила. На празника момите донасят в бял котел вода от извора или кладенеца. Тази вода се нарича с различни имена в зависимост от това на кой празник се извършва обреда: мълчана, неначната, василиевска, цветна.

След като донесат водата, момите се събират в една къща и всяка от тях оставя своя пръстен или китка, на която е закачен пръстен, гривна и пр. в котела. Котелът оставят през нощта под трендафил или друго цвете на звездите. Сутринта една от момите или малко момиче, облечено като булка, вади пръстените и китките, а останалите пеят кратки песни-припевки.

Едно време в гадаенето са се включвали само неженените девойки. Вярвало се е, че ако тя сънува момък в нощта срещу нова година, за него ще се ожени. Днес хората са променили малко празника и гадаят на всички.
Пълни се бакърено менче с вода и се оставя навън. Ако през нощта замръзне - е на хубаво.

Сутринта водата е станала на лед, така че ни очаква здрава и плодородна година, твърдят бабите от селото. Гадаенето по нишаните започва, когато се съберат всички хора от селото. На края на обреда водата от менчетата се излива за здраве. Раздава се жито за берекет през годината.

снимка Архитектурно-исторически резерват Боженци - избрана след търсене за Ладуване в началото на годината

заглавна снимка Възстановка на автентичния обичай „Ладуване” (надпяване на китките) на Гергьовден, http://gradvelin.com/, сайта на Велинград

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.