Международен ден на йога 2017

Международен ден на йога 2017
Общото събрание на ООН прие резолюция на 12 декември 2014 г., по силата на която 21 юни става Международен ден на йогата.

На 24  юни 2017 г. за трети път в България ще се чества Международен ден на Йога


Причината светът да припознава йога като изключителна ценност на общочовешката култура се корени в дълбините на знанието и познанието за човека и неговото естествено, природосъобразно себеосъществяване посредством добре разработени от хилядолетия практики за тялото, ума и интелекта. Признанието на йога се базира и на факта, че в съвременния свят йога се практикува масово в различните общества, при това не само като средство против, но като абсолютна алтернатива на стресовия начин на живот и на естествената природна податливост на човека към стреса като цяло.

И най-незначителното постижение в практикуването на йога дарява човека с вътрешен покой, по-добро здраве, по-хармонични отношения с околния свят, по-добри физически и интелектуални умения, по-голяма трудоспособност, умение за по-успешно преодоляване на трудности от всякакъв характер, позитивизъм, вътрешна радост и стабилност, и много други екзистенциални качества, осигуряващи развитие, удовлетворение и благоденствие на личността.

Йога – наука за човека


Йога е древна и цялостна, всеобхватна наука за човека. Нейните археологически следи водят до Харапската цивилизация в поречието на река Инд, а историко-антропологическото ѝ значение е най-концентрирано проявено и конфигурирано в периметъра на индийския културен ареал от дълбока античност и до наши дни.

Предмет на тази наука е съществуването на човека като материално-енергийна структурна единица – микрокосмос и неговите взаимодействия с макрокосмоса – обграждащия го социум, свят, природа, космос, битие. Характерна особеност на йога като наука е, че тя съдържа не само огромно теоретично знание, фиксирано писмено в многобройни древни, средновековни и съвременни текстове, но в още по-голяма степен тя е развила практическото приложение на това знание под формата на многообразни йогийски практики, обхващащи огромния диапазон на човешката личност - от чисто физическото до най-фините нива на самовглъбяване и самопознание.

Важна отличителна черта на знанието и практиката по йога е тяхната системна организираност, в която основна структурираща единица представлява отношението „учител – ученик”. И знанието, и практическото познание, и техниката на практиките в йога се предават само от учител на ученик в индивидуална връзка, включително и чрез фина трансмисия.

В изконното културно пространство на явлението йога отношението „учител – ученик” е формирало една изключително богата образователна система, строго регламентирана по категории ученици, учители, направления, школи, дисциплини и практики, която стабилно е съществувала и се е развивала през времето.

В България йога също се преподава от учители по йога, възпитаници на различни школи, които пряко или косвено представят богатството и разнообразието на изворовите индийски школи на знанието. По своеобразен начин преподаването на тази наука у нас и в света представлява отзвук от традиционната индийска образователна система „учител – ученик”.

mejdunaroden-den-na-yoga 2017
В столицата: Събитието ще се състои на 24 юни в сграда “Джон Атанасов” на София Тех Парк, където от рано сутринта до късно вечерта желаещите ще могат да се потопят в древното учение.

Във фоайето пред залите ще има прожекции на тематични филми, щандове с изданията на различните йога школи в България, аюрведически продукти, дребни сувенири и др. Участниците ще могат да опитат индийска вегетарианска, континентална вегетарианска и веганска храна, както и да се запознаят с изкуството на къната.

Входът е свободен за цялата програма. Достъпът до всички зали и фоайето ще е непрекъснат.


В залата за йога за деца (бала йога) ще бъдат представени обособени практики по хатха йога, нада йога, нритя йога, кала йога, а също и йога за специални деца с обучени учители. Занятията са забавни и предоставят инструменти за насърчаване на фокусирано спокойно поведение. Включени са и лекции по йога и аюрведа за деца и родители.

В залата за аюрведа гостите ще се запознаят с представите на древната наука за дълголетието, за създаването на света и мястото на човека в него, за тясното съжителство на видовете в природата, за храната и нейното приготвяне, за богатството от лечебни субстанции и методите за тяхната обработка, за досега с фините енергии на човека чрез пулсовата диагностика, за лечебния потенциал на йога като част от пътя към хармонията

Градовете в страната: Тази година към честването в София координирано и едновременно се пресъединяват със свои програми по места още двайсет и пет града и едно село в България: Пазарджик, Пловдив, Девин, Смолян, Кърджали, Свиленград, Стара Загора, Казанлък, Сливен, Бургас, Созопол, Черноморец, Емона, Варна, Силистра, Русе, Шумен, Търговище, Велико Търново, Горна Оряховица, Габрово, Павликени, Плевен, Перник, Дупница и Самоков.

Повече за програмата: https://www.facebook.com/events/1492590814148410


0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.