Астрономически календар септември
Астрономически календар септември 2017
01 Астероидът Флорънс ще се приближи максимално до Земят
04 Меркурий сменя посоката на видимото си движение.
06 Луната е в пълнолуние.
08 Астероида 89 Julia е в противостояние на Слънцето.
13 Луната е в последна четвърт.
13 Луната е най-близо до Земята. Перигей.
20 Луната е в новолуние.
22 Начало на астрономическата есен. Есенно равноденствие.
27 Луната е най-далече от Земята. Апогей.
27 Астероида 4 Vesta е в съединение със Слънцето.
28 Луната е в първа четвърт.
Астероидът Флорънс (florence asteroid, космически обект номер 3122) ще се приближи днес, 1 септември, максимално до Земята. Астероидът е най-големият, прелитал край нашата планета и е с размерите на малък град – диаметърът му е около 4,4 км.
Флорънс лети на 7 млн. километра от Земята, около 18 пъти повече от разстоянието до Луната.
НАСА увери, че космическата скала не е опасна за Земята.
7 млн. километра е границата на приближаване, след която астероидите се смятат за потенциално опасни. Флорънс е точно там, пояснява руски учен пред РИА Новости.
Флорънс все пак не е най-големият бродещ астероид, има и значително по-големи от него, достигащи до 700 км, както и прелитащи по-близо до нашата планета. Приближаването му вълнува астрономите по цял свят, тъй като астероид с такива размери досега не е проучван с достатъчна точност.
Всички астероиди са интересни за учените, тъй като носят вещества, от които са изградени големите планети. „Не можем да погледнем във вътрешността на нашата планета, там всичко е погребано на голяма дълбочина, а астероидите са на практика тухли, които някога са формирали вътрешността на големите планети. Ние можем да ги проучим и да разберем какво има в недрата на Земята", пояснява ученият от руския държавен астрономически институт Владимир Сурдин.
Флорънс пътува по орбита, която го приближава до Земята веднъж на няколко хилядолетия, но никога не пресича орбитата на Земята и не може да удари нашата планета, добавя той.
NASA откри Флорънс чрез програмата си за търсене и проследяване на астероиди, започнала през 1998 г.
0 Коментара