Седемте принципа на Леонардо
„Ако се запасиш с търпение и проявиш старание, то засятите семена на знанието непременно ще дадат добър урожай. Корените на учението са горчиви, но плодовете — сладки.”
Можем ли да видим отвъд собствения си хоризонти? И ако наистина виждаме, може ли това да промени нагласата ни за света?
Може ли да бъдем по-добра версия на себе си?
На тези въпроси отговаря една книга - "Как да мислим като Леонардо да Винчи“ от Майкъл Глеб. Заглавието звучи малко провокативно и донякъде като едно от многобройните четива, започващи с думите „Как да...?“
„Онзи, който обича практиката, без да има теоретични знания, е като моряк, който се качва на кораб без рул и компас и който никога не знае къде отива – пише Да Винчи през 1510 г. – Практиката винаги трябва да се основава на разумна теория.“
Леонардо да Винчи
Какво беше това? Една от магическите книги, които ще ни накарат да се чувстваме, като Гения?
Или ще ни помогне да избягаме от стандартите на ежедневието?
Геният е нещо недостижимо. Отворените сетива, обаче, способността да виждаме детайлите, да се стремим да чуваме звуци, които иначе не забелязваме, активното търсене на нови знания и това неподправено любопитство, което винаги е двигател на развитието – личното в голям мащаб, са по силите на всеки от нас. Всичко това е в нашите възможности.
Леонардо да Винчи
Седемте принципа на Леонардо
Curiosità -любопитство
Dimostrazione -демонстрация или готовност да приложим наученото в действие
Sensazione- непрекъснато усъвършенстване на сетивата
Sfumato – в буквален превод от италиански това означава - обвит в мъгла . На езикът на живописта, това е техника използвана за пръв път от самия Леонардо като наслояване на тънки пластове боя или лак, които придават на образа лека замъгленост, като покрит от почти невидим воал. Авторът на книгата го описва много точно „Да държим разума си отворен пред лицето на несигурността е най-важната тайна на това как да отприщим творческият си потенциал“
Arte e scienza – е принцип на съчетание на творческото с логическото мислене или начин целенасочено да използваме двете си мозъчни полукълба
Corporalità - стремеж към постигане на еднаква сръчност с двете ръце, добра физическа форма и равновесие
connessione - осъзнаване на взаимовръзката между предмети и явления и развитието на т. нар – системно мислене
Всичко това описано в детайли и придружаващи практически упражнения, примери от реалния живот и коментари.
Седем, иначе прости принципа да живеем активно – с отворени сетива, сърце и съзнание, които ни качват на следващото стъпало по пътя, не на търсенето, а на създаването на себе си.
Не правим ли това цял живот? Или живеем активно или се саморазрушаваме. Среден път няма в това, защото и бездействието е равностойно на саморазрушение . Разликата е в скоростта, с която го постигаме.
Да, принципите на Леонардо са за много от нас добре известни. Немного от нас ги прилагат в действителност. Защо? Най- честият отговор е - „нямам достатъчно време“ .
0 Коментара