История на сватбената рокля
Вече чувате звуците на Менделсоновия марш в ушите си, планирате, пазарувате и сте под стрес най-вече при избора на булченската рокля. Но спрете за секунда и си поемете дъх и се отпуснете за няколко минути с моето кратко описание за еволюцията на този така важен атрибут. Това може да ви даде идеи за вашата така мечтана рокля. И така да започваме:
Сватбените рокли са били подложени на някои доста драматични промени в историята. Традиционно те са изображение на богатство или класа и често имат религиозно или културно значение. Днес, много булки просто изберат рокля , която харесват или стил, който най-добре да приляга.
Сватбената рокля винаги има значение, защото сватбата е един от най-значимите обществени случаи от живота на жената. Социалните тенденции и модата оказват голямо влияние върху сватбеното облекло. Кратък исторически преглед на еволюцията на сватбената рокля.
Преди 1900: Преди стотици години за обикновените хора сватбата им рокля е просто най-красивата им рокля. Тя е била по-хубава от ежедневните им дрехи и тя е била най-доброта им рокля за всички случаи през следващите няколко години.
Едва през 1840 г., когато кралица Виктория се омъжва, бялото става най-популярният цвят. Сватбената и снимка е широко разпространена и тя е била определена като жената , на която останалите се стремят да подръжават и така бялото бързо стана избора на всички булки. Преди това почти всеки цвят освен черен е носен. Черното е било избягвано, тъй като било свързано със смъртта. Ярките цветове като червено, лилаво и синьо са били популярни, защото те са били по-скъпи платове, тъй като са изисквали боядисване.
1900-1949: В началото на 1900 г. булчинските тоалети отразявали доста ярко модата от това време . Например, през 1920г. жените носели рокли с по-ниска талия. През 1930г. роклите станали по-женствени и обикновено са били по-тясни и на дължина са били около средата на прасеца . През 40-те години на 20-ти век войната слага своя отпечатък върху булченското облекло и булките често са носели военна униформа или са взимали по-стара сватбена рокля от някоя вече е омъжена дама, защото платовете не са били лесно достъпни.
През 1950-те сватбените рокли придобиват нов облик, те са дължина до коляното, с кръгла пола и по-твърди фусти. В горната част рокля е била много вталена и отгоре е била допълнена с късо, дантелено болеро. Много жени след това са пребоядисвали булченската рокля и са я обличали при специален повод.
1960: Рокли са прости и липсват богато украсени бродерии и орнаменти, кавито са характерни за предходните епохи. Shift и много високата талия, започваща под гърдите(императорски силует) сабили популярен избор, наред с разнообразните декорации за косата и главата. Булките носеше воали, бонета и дори меки шапки.
1970: През 1970-те характерна черта на сватбените рокли често били богатите ръкави, като например Тудор стил ръкави и епископ ръкави. Талията се връща на кръста и роклите падали свободно.
1980: Сватбата на лейди Даяна Спенсър и принц Чарлз през 1981 г., определя тенденцията на булченското облекло за 1980 години. Тя носеше богата рокля с буфан ръкави, много дантелени бродерии, перли и дълъг 25 фута шлейф. Всички жени омъжени през това десетилетие са мечтали да бъдат като нея. Диадемите са били популярен избор за главата и дългите поли са били задължителни и богато украсени.
Стилът на сватбени рокли през 1990 години са били по-изчистени в сравнение с тези през 1980 години. Популярни били корсет и пола. Нанизи и бродиране все още силно присъствали, но са били по-деликатни. Роклите без презрамки са били господстващ стил.
Днес булките не са толкова строго обвързани с модата или социални тенденции на времето. Те подражават много от линиите на последните десетилетия, или носят изцяло нови и понякога необичайни дизайни.
Само за три минути можете да видите историята на сватбената мода през последните сто години.
0 Коментара