Как да печелим приятели

Как да печелим приятели

 Уроците на Дейл Карнеги


Как да печелим приятели


 

Дейл Карнеги предоставя 12 принципа за спечелване на хората. Тези принципи не само могат да ни помогнат да привлечем хората в полза на нашия начин на мислене, те помагат „да отпушим” енергията и интелигентността в екипа. Това стимулира иновативността, сътрудничеството и крайните финансови резултати. Правилата са следните:

• Единственият начин да спечелите спор е да го избегнете. Спорът е 90% емоции и 10% безсмислици. Зрелият професионалист избягва споровете.

• Покажете уважение към мнението на човека срещу вас. Никога не казвайте „Вие грешите!”. Избягвайте ситуации, които ще накарат другите да влязат в отбранителна позиция. Това стеснява каналите за комуникация. Просто попитайте защо мислят и чувстват по определения начин.

• Ако вие грешите, признайте го бързо и категорично. Това обезоръжава евентуалния конфликт и отваря комуникацията.

• Започнете приятелски. Ако не сме открити и приятелски настроени почти невъзможно е да обърнем ситуацията и да убедим отсрещната страна да възприеме нашия начин на мислене.

• Накарайте човека срещу вас да започне веднага да казва „да, да”. Важно е да стартираме със съгласие по даден въпрос. Тогава предизвикателните идеи ще се приемат много по-лесно.

• Позволете на човека срещу вас да говори повече. Така той не само ще сподели информация, но може и сам да се убеди да сътрудничи.

• Накарайте го да мисли, че идеята е негова. Най-важното е кое е правилно, а не кой е прав. Прилагайки този принцип изграждаме увереността и желание у другия да споделя идеите си и по този начин укрепваме сътрудничеството.

• Опитайте се наистина да видите нещата от гледна точка на човека срещу вас. Гледната точка на другия може да бъде по-ясна от вашата. Учете се от чуждите мнения.

• Проявете отзивчивост към идеите и желанията на човека срещу вас. Проявяването на разбиране и съчувствие поддържа отворено общуването.

• Апелирайте към по-благородни мотиви. Повечето хора биха работили всеотдайно за идеалите и висшите цели на организацията, ако ги познават и знаят как да ги прилагат в дадената ситуация.

• Драматизирайте идеите си. Уникалната идея трябва да бъде „опакована” по уникален начин. Използвайте творчески подходи, за да „продадете” идеите си на другите.

• Отправете предизвикателство. Повечето от нас имат състезателна страна. Отправянето на предизвикателство често предизвиква неочаквани положителни резултати.

Из Златната книга на Дейл Карнеги

Дейл Карнеги е роден през 1888 г. в Мисури, САЩ, и получава образованието си в Педагогическия институт в Уорънсбърг. Заминава за Ню Йорк като търговец и амбициозен актьор и започва да преподава уроци по комуникация за възрастни в Християнската младежка организация там. През 1912 г. се ражда световноизвестният „Курс на Дейл Карнеги”. Автор е на няколко бестселър, включително „Как да печелим приятели и да влияем на хората” и „ Как да престанем да се безпокоим и да започнем да живеем”. Книгите му са издадени в над 50 милиона, преведени на 38 езика.

Уроците на Дейл Карнеги


Спрете да се тревожите и започнете да живеете!


 

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.