Варошлийски вечери

Варошлийски вечери

Варошлийски вечери


„Варошлийски вечери“ е събитие, което през 2014 г. се случва за шести път в Ловеч, на 19 и 20 септември. На събитието бе показана старата градска култура от края на ХIХ и началото на ХХ век. Организаторите си поставят за цел да представят архитектура, духовна култура, мебели, облекла и ястия. Идеята е да се пресъздаде атмосферата от онова време и да се запознаят хората с неговите особености. Да се покаже на гостите стария Ловеч, да дегустират ястия, приготвени по стари градски рецепти, да си направят снимки в ретро декор и да чуят известни стари градски песни. Провежда се и кулинарен конкурс „Стара варошлийска кухня“.

Кулинарният конкурс "Стара варошлийска кухня" е в три категории: "Традиционно варошлийско ястие", "Солена  баница" и "Домашно сладко".

Стара Ловешка кухня представена от Илиана Николова


141028 10


Печени зелени домати 


141028 9

Заешко с лук и вино


141028 8

Пълнена кисела зелка


141028 11

Млечен млин


141028 12

Лучник с кайма и гъби


141028 13


Яйца по панагюрски


141028 15

 

Варошлийски тутманик 


Посетителите на "Варошлийски вечери" могат да си направят и ретрофото, като се запознаят с облеклото по това време. Сред характерните за Ловешко занаяти от 19-20 век са абаджийство, кафтанджийство, халачество, платнарство, бояджйство, чохаджийство. Майсторите са внасяли от Западна Европа сукно, с което са изработвали мъжки и женски дрехи. Техните изделия били предназначени за по-заможните градски жители, каквито са били в кв. "Вароша". За мъжете чохаджиите са шиели потури, къси и дълги кюркове с кожена  подплата, изобразени на ктиторските портрети, изографисани от Захари Зограф в Троянския манастир. Женските дрехи били от фино сукно. Това са аби, джубета и кюркове, подплатени със скъпи  лисичи кожи, салтамарки, украсени със сърма, копринени елечета и фистани. Впоследствие абаджийството става един от  най-разпространените занаяти в Ловешко, разказва Силвия Вутева, етнограф. То обхваща организацията на производството на платове, както и ушиването и продажбата на готови стоки. Занаятът възниква въз основа на добре развитото производство на аби и шаяци, от които векове наред са се изработвали традиционните носии. Предпоставка за разцвета на абаджийството е било добре развитото овцевъдство в планинските райони. Изделия, резултат от тези занаяти, също могат да се  видят по време на "Варошлийските вечери". 

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.