успешна презентация

успешна презентация

Три стъпки за успешна презентация


Да се направи добра презентация иска опит, умение да разкажеш въздействащо и ясно в няколко слайда и малко текст за няколко минути (20-30 мин) на публиката за продукт, услуга, за тенденции в дадена област. Ако знаем как да планираме етапа на подготовката успехът още не ни е гарантиран, защото много зависи как ще направим самата презентация.

Това са три проверени съвета от експерта Джери Уайзман, които може да са ви полезни, когато започнете да правите презентация.

  1. Нека линията на разказа да е пределно ясна. Не започвайте с изработването на слайдовете. Първо напишете историята, която ще разкажете. Слайдовете и данните, които ще покажете, трябва да са само илюстрации към нея.

  2. Репетирайте. Пуснете слайдшоуто и говорете на глас. Направете това, докато седите пред компютъра, за да не мислите само за положението на тялото си.

  3. Репетирайте без слайдове. Накрая направете генерална репетиция, изправени, в конферентната зала, но без слайдовете. Така ще можете да се концентрирате върху разказа, посоката на погледа си, жестовете, позата на тялото и постановката на гласа си.


След тази подготовка ще видите, че увереността ви по време на самата презентация ще бъде висока, а представянето – много по-успешно.

 

Моят труден опит с правене на презентации


Лично на мен ми се е налагало да правя презентации за големи събития. Спомням си първата презентация – как опитвах да събера и да систематизирам информацията за нея. И до днес остава четена и полезна.

Следващата презентация, която направих за уеб беше толкова дълга, че времето не ми стигна за нея. Тогава от грешката научих урока, презентацията трябва да бъде толкова дълга, колкото е времето ви като лектор, като си оставите 2-3 мин за диалог с публиката и въпроси на края. Хубавото на тази дълга презентация в която исках да кажа толкова много неща, че стана основа на книга.

За следващата знаех вече, че трябва слайдовете трябва да са за толкова време, колкото е лекцията и че трябва да репетирам. 2-3 пъти заставах в стаята и засичах времето, което ми е необходимо. Накрая дори го направих пред няколко колеги, както се казва генерална репетиция.

Нешо важно, което правя още от първата. Сядам и на лист хартия пиша числа до 15, 20, колкото ще са слайдовете, по 1 мин време за всеки, 20 слайда ги сметнете за 25 мин време и срещу всяко число – каква е темата на слайда. Това е като да напишеш сценарий, с увод, изложение и заключение. След това следва (за мен лично по-трудна част) да се подберат картинки, графики и да се оформи. Колко текст и как ще съдържа слайда зависи от това дали ще говорите или ще се ползва в Slideshare. Може да се каже, че аз е научих по трудния път как да правя презентации. Картинката е към една от моите презентации.

 

По материали на Harvard Business Review

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.