Пролетна умора

Пролетна умора

Пролетната умора може да е симптом на сериозни заболявания


В края на зимата сме склонни да наричаме пролетна умора всяка проява на изтощение. Променливото време може да увеличи случаите на остри респираторни заболявания. И да се окажем повалени от някой вирус или да настинем дори да сме изкарали зимата без да се разболеем.

Да преборим пролетната авитаминоза
Когато умората се свързва с повишена температура, трябва да се мисли за инфекция. Тя може да е скрита или вече да е преминала. Например след прекаран грип инфекциозна мононуклеоза или друго вирусно заболяване чувството за изтощение понякога се запазва в продължение на месеци.

Умората е симптом на сериозни заболявания. Например, ако се чувствате уморени и едновременно с това наддавате на тегло не е изключено да страдате от понижена функция на щитовидната жлеза. За такава хипофункция говори и непоносимостта към ниски температури, както и постоянно сухата кожа. Съветът е - консултация с ендокринолог.

Сигнал за опасност е комбинацията от умора и периодично затруднено говорене, бавно дъвчене или трудно преглъщане. Това са прояви на болест, известна като миастения гравис. При нея е нарушено нормалното взаимодействие между нервите и мускулите.

Ако призори се събуждате уморени има вероятност да страдате от невроза. Нужен ви е съвет от невролог.

В края на зимата изтощението може да е само пролетна умора, но не се успокоявайте с това и не прибягвайте до самолечение с тонизиращи таблетки с кафе или кока кола. Този подход е рисков, особено за хора с исхемична болест на сърцето. Ако сте решили да противодействате на умората с напитки, най-безвредно е да приемате домано приготвен фреш от касис или боровинки,  или чай с джинджифил и канела.

Умората може да се дължи на липса на желязо Понякога човек има усещането, че все му се спи, дори да си ляга рано и да спазва режим. Много често това се причинява от недостиг на желязо в организма - то  има водеща роля при образуването на хемоглобина и до голяма степен определя състоянието на имунната система. Колко желязо ни е необходимо? Препоръчителната дневна доза е 15 мг. Основен източник на желязо са соя, бобови растения, спанак и орехи, месо и риба. Желязото се усвоява по-добре от организма, ако се приема и достатъчно количество витамин С - например чрез цитрусови плодове.

Недостигът на желязо може да доведе до анемия, която от своя страна причинява хронична умора, понижава съпротивителните сили на организма при инфекции. Хората с недостиг на желязо не могат да се съсредоточават и често страдат от проблеми с дишането. А ако има излишък на желязо се повишава риска от сърдечно-съдови заболявания.

 

На снимката е вишневата градина в центъра на Стокхолм. Започва от двореца и някога е била градината от която са зареждали продукти. Ако някой ми беше казал, че ще се разхождам в тази градина, нямаше да му повярвам. Така че мечтайте, имайте цели, места, които искате да посетите, това зарежда с енергия и красиви спомени

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.