Какво да носим в мъглата и студеното време

Какво да носим в мъглата и студеното време

Какво да носим в мъглата и студеното време


Започваме с фактите, такива каквито са – не са приятни, но са факт, който често се забравя, а и не се пише за него: София е град с много мръсен въздух. В студените дни в които има мъгла замърсяването на въздуха става много високо. Самата норма е 50 микрограма прахови частици на кубически метър. Причината е отоплението с твърдо гориво - дърва и въглища, старите автомобили и мъглата. Има дни в които дишаме въздух четири до осем пъти по-мръсен въздух.

Мъглата сваля праха ниско до земята, което допълнително застрашава здравето на хората. Проучване на ООН за 2011 г. твърди, че България, Армения и Румъния оглавяват класацията за смъртни случаи, причинени от замърсяване на въздуха. Според доклад на Европейската агенция по околна среда за същата година четири от 5-те най-замърсени градове на Стария континент са български - Перник, Пловдив, Плевен и Добрич.

Фините прахови частици могат да са опасни, но няма как да ги избегнем, особено когато има мъгла. Затова е важно да се носят шалове, защото те са един добър филтър срещу нея и топлят в студеното време. Освен шал може да се носят и маски, за хора, които карат колело в такова време те са задължителни.

Важно е да се обличаме топло, препоръчителни са дрехи от естествени материи, които да задържат топлината около тялото. Препоръчително е да се обличаме с няколко ката дрехи – 3, 4 „като лук“, защото така може да се адаптираме при преход от студено към топло.

Дишането е много важно. Трябва да дишаме през носа и да не си позволяваме да дишаме с отворена уста. Вдишвайте дълбоко през носа, задържате въздуха и след това издишвате. Трябва и да дишаме през носа, защото той е нашият климатик, той затопля въздуха, който достига до дробовете ни.

Има контингент от хора, които са по-застрашени в такова време и това са децата, възрастните жени и мъже, болните с хронични белодробни и сърдечно-съдови заболявания. За тях се препоръчва да ограничат излизанията на студа, освен ако не е неотложно.

Когато има сняг при затоплянето има един период, който се нарича киша – тогава обувките са още по-важни, защото краката ни не трябва да се намокрят. В такова време, както и по непочистените заледени улици е най-добре да се предвижваме с водоустойчиви туристически обувки, които са обработени със специален препарат за да не пропускат вода. Хубаво е обувките да с един номер по-големи, за да ги носим с дебели топли чорапи и да може да движим пръстите си.

Съветите са лично проверени. Както казвам понякога – в София живеем на много хубаво място, но и най-мръсното, близо до Орлов мост. Това с облеклото, обувките и дишането е опит трупан с не един зимен преход планината и изминати разстояния по непочистените улици на града с препятствия като разбит тротоар, дупки и липса на място за пешеходци от паркирани коли.

Идея: изберете си топли и удобни шапка, ръкавици и шал – в ярки цветове, в които да се чувствате удобно. Създават настроение! И променят, един шал може да промени и най-обикновеното черно яке или палто.

За да бъдем полезни споделяме с вас илюстрации от една много полезна статия – Как да ходим по леда? Като пингвини! Това означава да стъпвате с крака, които гледат десния – надясно, а левия – наляво, като правите малки крачки и си помагате с ръце за да запазите баланс.

Като пингвин, Like a penguin


penguin 3

penguin 2penguin 1

Източник на илюстрациите: http://www.boston.com/interactive/graphics/2008/20090107_ice/

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.