Вирусът Зика може да стигне до Европа

Вирусът Зика може да стигне до Европа

Вирусът Зика може да стигне до Европа това лято


Вирусът Зика може да стигне до Европа през лятото, макар опасността от избухване на сериозна епидемия да не е голяма, предупреди Световната здравна организация.

По данни на СЗО най-уязвимите точки са крайбрежията на Черно море в Русия и Грузия и остров Мадейра. Страните, в които опасността от епидемия се оценява като умерена, са Франция, Испания, Италия и Гърция. Във Великобритания рискът е малък.

Здравната организация призова властите в европейските страни да унищожат местата на разможаване на комарите-преносители и да информират гражданите си – особено бременните жени, за опасните последици от заразяването. По данни на бразилските здравни власти в застрашените от епидемията райони по света живеят около 2,2 млрд. души.

Какво трябва да знаем за вируса Зика


Ето какво казва проф. Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести по повод доклад на Световната здравна организация, според когото това лято вирусът Зика може да достигне Европа в интервю на 19 май 2016 г. за БНР

Ние своевременно сме предупредили нашето общество и тази година се вземат достатъчно мерки за унищожаване на комарите. Вирусът Зика се пренася главно след ухапване от 2 вида комари, които са опасни, но не толкова за мъжете и децата, колкото за бременните жени, защото в средата на бременността, ако една жена е ухапана от комари, може да се предизвикат много сериозни увреждания на плода. Един от комарите, който причинява най-честите инфекции от Зика, защото може да разпространява инфекцията 6 дена след като се е напил с кръв от болен човек, го няма в нашата страна. Другият комар, който по-рядко причинява пренасяне на тази инфекция, това е т.нар. "тигров комар", за който сме предупредили обществото. Той се развива в места, които са с надморска височина по-ниска от 200 метра. Преди няколко години се появи на морето в един град, има го в Бургас, Благоевград, Пловдив и по Дунав. Той рядко пренася вируса Зика, но пренася други тропически трески. Затова има ли комари, трябва да се унищожават.

Проф. Кантарджиев посъветва да бъдат използвани репелетнти продукти и комарници. Освен това при посещение на място, където има комари, трябва да сме облечени с две памучни фланелки, тъй като през два слоя комарът не хапе. Вечерно време трябва да бъдат използвани машинки или други начини за отблъскване на комарите.

След порой, ако настъпи засушаване и селскостопанските животни започнат да ядат суха трева с корените, ще имаме пак антракс, както миналата година имахме. Това е едната много голяма заплаха, много по-опасна от Зика, каза още проф. Кантарджиев и добави, че неправилната употреба на антибиотици у нас е многократно по-голяма заплаха от вируса Зика.

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.