На какво ни учи спортът
Житейските уроци, на които ни учи спортът
Много е казано за активния начин на живот. Движението ни променя, кара ни да се чувстваме и да изглеждаме по-добре, да бъдем по-здрави. Важно е да се научим да отделяме поне 20-30 мин всеки ден за да спортуваме, а дали ще бъде разходка в парка, дали ще стигаме до офиса с колело или ще посещение на фитнес зона зависи от нас самите, да открием онова занимание, което ни доставя удоволствие. Който познава физическото натоварване, познава и щастието да си надвил сам себе си, сладката умора, отворените очи и забързаната мисъл на освежения от кръвообращението човешки ум.
Често най-трудно е първоначалното усилие да започнеш – да станеш от дивана, след работа да отидеш до залата, през почивните дни да се откажеш от излежаването, а например да се качиш в планината. Лесно е да си намерим оправдание, като „Нямам време сега…“, „Много съм уморен…“, но трябва да надвием себе си и да раздвижим, защото спортът зарежда с енергия.
За мен лично активното движение ме учи на две неща – да не отлагам, да не намирам оправдания, а да започна да правя сега. И когато започнеш ти се иска още. Другото е да се прави все по-добре – да правиш упражненията по правилния начин, защото тогава има полза от тях, да стигнеш, колкото се може по-далече, да се качиш още по-високо… Учи ме да побеждавам сама себе си. От страни резултатите може да изглеждат лесни за постигане, но само ти знаеш колко време, колко постоянство и желание има вложено в това.
Активно движение Най-сигурният начин да станеш по-здрав, по-умен, по-щастлив
Спортът ни дава уроци:
- Да не се отказваме. Да бъдем упорити. На постоянство в характера, заради което впоследствие другите ще ни имат доверие.
- Да превръщаме провалите в успехи и спечелени битки.
- На усъвършенстване. Учим се да подобряваме уменията, които вече имаме. Разбираме, че да можеш нещо не е достатъчно. Удовлетворението идва от това да го можеш все по-добре.
- На укротяване на егото. На работа в екип. Да можеш да помолиш за помощ.
- На поемане на лична отговорност.
- На увереност да се търси отговорност от другите.
- Да даваме втори шанс.
- На способност за изграждане на самооценка и умение да разпознаваме собствената си роля в ситуацията.
- Да възприемаме инструкции.
- Да имаме доверие на другите.
- Да вярваме в собствените си сили.
- Да разбираме, че човек е такъв, с каквито хора се обгради.
- Да изпитваме лимита на тялото си.
- Винаги да имаме мотивация да постигаме цели.
- Да знаем, че не винаги ще печелим и да го приемаме. Да знаем, че не винаги ще губим и да го приемаме.
- Да сме наясно, че няма усилен труд без резултати.
- Успехът е много по-голям, ако имаме зад гърба си група от близки хора, които много се радват за него.
Използвана публикация на американския блог A+
0 Коментара