Световен ден за превенция на самоубийствата
10 септември - Световен ден за превенция на самоубийствата, World Suicide Prevention Day
Many faces, many places – Suicide Prevention Across The World
"Много лица, много места – превенция на самоубийства по света"
е мотото на тазгодишния ден за превенция на самоубийствата
Всяка година 10 септеември се отбелязва от Световната Здравна Организация с подкрепата на международния на Световната организация за превенция на самоубийствата (International Association for Suicide Prevention) организира Световен ден за превенция на самоубуйствата (World Suicide Prevention Day).
Съвременниет начин на живот, неговия ритъм, както и много субективни фактори водят до това, че в определен момент от живота си човек може да се реши на престъпление и да посегне на собствения си живот.
По данни на СЗО общия брой на смъртни случаи поради самоубийство се приближават до 1 милион на година. Тенденцията е към 2020 г броят им да се увеличи и да достигне до милион и половина.
Самоубийството е глобален и трагичен проблем за световното здравеопазване. По данни на статистиката, в резултат на самоубийство в света умират повече хора, околкото в резултат на войни и насилствени действия, взети заедно.
Самоубийството е разпространено в развитите страни. Лидери са страните от Източна Европа.
В Япония годишно се самоубиват около 30 000 човека. Тук има и традиции, които са част от японската култура - сапуко.
В Латинска Америка и в ислямските страни то не е толкова разпространено. За Африка липсват официални данни.
Ситуацията в България във факти, изнесени на пресконференция на 10.09.2010, посветена на Световен ден за превенция на самоубийствата.
За 2009 г данните са следнит - От 2712 опита за самоубийство у нас през миналата година със смърт за завършили 673. На живота си са посегнали 308 деца.
Данните на направление "Психично здраве" към НЦООЗ показват, че през 2009 г. в България са регистрирани 1618 опита за самоубийство на жени, 178 от които са завършили фатално, и 1094 - на мъже, от които 495 завършили със смърт.
Данните при подрастващите са фрапиращи според специалистите - 308 деца са се опитали да сложат край на живота си – 271 момичета и 37 момчета. Три опита са завършили със смърт. Част от проблема се корени и в образователната система - в липсата на сексуално и здравно образование. Децата не са подготвени нито в семейната среда, нито в училището.
Най-разпространеният способ за самоубийство е самоотравянето с медикаменти - 1639 случая, като това са най-често сънотворни и успокоителни. Следват обесванията - 410, самоотравянията с химически вещества - 189, хвърляне от височина - 159, използване на хладно оръжие - 158, използване на огнестрелно оръжие - 81.
0 Коментара