Богоявление

Богоявление
"А когато се кръсти целият народ, и когато Иисус, след като се кръсти, се молеше, отвори се небето, и Дух Свети слезе върху Него в телесен вид, като гълъб" (Лука 3:21)

Кръщение Господне, също Богоявление, Водици или Йордановден е християнски празник, отбелязващ кръщението на Исус Христос в река Йордан, който се чества на 6 януари по Грегорианския календар.

Традиция е ритуала по ваденето на богоявленския кръст на Йордановден

bogoevlenie 1

След веселието около Нова година идва ред на един от най-почитаните християнски празници в България - Богоявление. Народът ни нарича този светъл зимен празник Йордановден. Той символизира кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан. Затова в деня преди него, на 5-и януари и на самото Богоявление, на 6-и, се извършва т. нар. Велик или Йордански водосвет. Водата се освещава чрез потапяне на кръста, символ на победата на Иисус Христос над смъртта. Тайнството се извършва в средата на православния храм от свещениците, които четат специална молитва, на която присъстват и вярващите. След Великия водосвет се освещават и военните части, и техните бойни знамена. За първи път това е направено през 917 г. преди битката при Ахелой, където българският цар Симеон Велики разбива византийските войски. След Освобождението на България от османско иго в 1878 г. традицията продължава до 1946 г. От 1993-та, няколко години след началото на демократичните промени, тя отново е възобновена. Ритуалът се провежда всяка година на площада пред Паметника на незнайния войн в София.

Вярващите се отнасят с голямо благоговение към светата богоявленска вода. В християнската традиция именно тя е една от най-силните, най-мощните оръжия в борбата със силите на злото. Затова след празника всеки християнин отнася в дома си шишенце със светена йорданска вода и го освещава с нея. Според народните вярвания в нощта срещу празника водата спира своя ход, за да се пречисти и придобие могъща целителна сила. Затова тя се дава и на болни и немощни хора като лек. Поверието гласи още, че в нощта срещу Богоявление небето се отваря и Господ чува молитвите на всеки, който види това чудо. В цяла България празникът се отбелязва с голяма тържественост във всички храмове. След литургия свещеникът повежда енорията си към близкия извор или водоем, освещава го и хвърля в него кръста. Независимо от ниските температури, мъже и момчета се надпреварват за неговото изваждане. Съществува поверие, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще бъде добра и плодородна, а християните ще бъдат здрави. Кръстът е знамето на православната църква и когато се потопи във водата, се вярва, че по този начин тя се освещава. Тайнството се извършва със специална молитва, затова на Богоявление чрез потапянето на кръста във водоемите се освещават всички води по земята.

Повече за празника тук



Asya Kostova в нощта срещу Йордановден
небето ще отвори порти
за всеки вярваш
с дух смирен
на Господа
да се помоли
и всяка искрена молба
ще се изпълни
ако на празника
в студената вода
след Кръста
дори и мислено
се хвърлиш

1 Коментара

lilia Отговори

Чувяля съм че в нощта срещу Богоявление небето се отваря и чува молитвите и сбъдва желания....Аз зная какво желая , и как го желая и с кого желая ...ще го поискам...Дано се сбъдне.

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.