Щъркелите

Щъркелите
Има поверие, че който види щъркел да лети в началото на пролетта, ще му донесе здраве и берекет за цялата година. Щъркелите са очаквани по домовете, там където са свили гнезда, за да носят много късмет на семействата,такава  е българската традиция.
shtyrkeli 1

17 щъркелови мига от пролетта


Щъркелът винаги е бил символ на пролетта и новия живот. Какво знаем и какво не знаем за тази черно-бяла пролетна емблема, защитена от Закона за защита на природата?
1. Щъркелът (Ciconia) е от разред Щъркелоподобни. Има 7 вида, 6 от които са представители на Стария свят. Само видът Ciconia maguari обитава Южна Америка.
2. Щъркелите са сравнително едри птици, около метър високи, с дълга и тънка човка. Размахът на крилете им е около 180 cm.
3. Щъркелът е птица, която живее предимно в колонии. Обикновено се чифтосва веднъж и завинаги си остава ,,омъжена’’. Гнезди по комини, покриви, кули, църкви. Само южноамериканският щъркел гнезди по земята.
4. Белият щъркел е символ на няколко европейски страни и е птица, която още от древността обитава фолклора и културата на местните народи.
5. Птиците снасят средно по 4-5 яйца и отглеждат по едно поколение годишно.
6. Хранят се с жаби, насекоми, червеи, млади птици, гущери и гризачи.
7. Белият щъркел е ширококрила рееща се птица - при продължителен полет на голямо разстояние тя се рее между топлите възходящи въздушни течения, наречени термали или термици. Тези течения са невидими вълни от топъл въздух, който се издига от земята вследствие от нагряването ѝ от слънчевите лъчи. Навлизайки в термалите, щъркелите се издигат високо от тласкащия ги нагоре топъл въздух. След като достигнат най-високата точка на термала, щъркелите го напускат, носейки се плавно и на дълги разстояния. Постепенно губят височина, докато достигнат до следващия термал.
8. Щъркелите летят само през деня. Европейските щъркели пресичат Средиземно море в най-тесните точки, защото топлите въздушни течения са само над сушата. Затова в определено време на годината през протоците Гибралтар и Босфорa могат да бъдат забелязани да минават хиляди такива птици.
9. Черният щъркел е отшелник и гнезди по непристъпни скали или по високи дървета в стари широколистни или смесени гори. Обитава места, които са близо до реки, богати на жаби и риба. Храни се с водни змии и други дребни животни.
10. До неотдавна се смяташе, че щъркелите не издават звуци, освен тракането с клюна. Вече обаче е установено, че макар и рядко, те ползват гласа си.
11. Според митологията, щъркелът носи бебетата. Най-вероятно корените на тази история са в гнезденето на белите щъркели на комините в градски области и съответно често са забелязвани около населени места.
12. През есента могат да се наблюдават ята от по 10 000 мигриращи щъркели, а понякога и по-многобройни.
13. Една от най-оживените части на източната прелетна магистрала (Виа Понтика) е районът на Бургас. При добри условия за реене белите щъркели могат да изминат 500 км на ден.
14. Общото разстояние, което изминават по време на миграция, е от 2 000 до 10 500 км. Преминават го за около четири седмици.
15. През есента младите щъркели напускат гнездата, за да тръгнат 1–2 седмици по-рано на път от техните родители.
16. През пролетта миграцията обратно към Европа отнема повече време. Тъй като времето е по-лошо, птиците изминават на ден по-къси разстояния.
17. Щъркелите летят към местата за гнездене в периода от януари до април. В България пристигат в началото на март.

Интересно:  През 2015 г. за десети пореден път в европейското село на белия щъркел Белозем, община Раковски, област Пловдив, на 17 май ще се проведе международен фестивал на белия щъркел. Очаква се участие в него да вземат и останалите 12 села в Европа, обявени за селища на белите птици.

shtyrkeli 2

Поверия за щъркелите


Легендите разказват, че някога, преди мноооого години, щъркелът бил човек - много набожен и всяка година ходел на Божи гроб, за да се поклони. Но Господ решил да го изпита дали пък наистина вярата му е толкова голяма. Явил се пред него и му заръчал с голям сандък, завързан на гърба му, да изкачи една висока планина. Обаче му забранил да отваря капака и да поглежда какво има в сандъка. Изкачвал, изкачвал човекът, изморил се и седнал да си отпочине. Любопитството му надделяло и… отворил сандъка. А отвътре наизлезли змии, гущери, жаби и всичките се разпръснали по широкия свят. Разгневил се Господ, превърнал човека на щъркел и му казал: “Ти ще станеш пак човек, чак когато събереш обратно в сандъка всичките избягали твари!”. Затова цяло лято щъркелът ходи по реките и блатата - да лови жаби, змии и гущери. А наесен все така заминава на хаджилък - да се поклони на Божия гроб и да измоли прошка за греха си.
Която къща има на покрива си щъркелово гнездо или под стрехата - лястовиче, тази къща е защитена от нещастия и от лоши магии. Голям грях е да се развали гнездо, да се чупят яйцата или да се убиват малките щъркелчета (и лястовичета).
Когато видите първите щъркели, добре е да имате пари в джобовете или хляб в ръцете си - за да сте богати и сити през цялата година. Хубаво е да сте прави, а не седнали, за да ви спори работата. И да посрещате щъркелите с пожеланието “Вие да седите, а аз да летя!” .
В Централна България на Благовец има обичай хората да дрънкат с машата и ръжена и да плашат змиите: “Бягайте, змии и гущери, че идат щъркелите!”. Според народните вярвания нито най-големите, нито най-отровните змии могат да навредят на щъркелите. Старите хора разказват, че се е случвало змия да надвие орел, но никога не е надвивала щъркел.

Материалът е предоставен от електронното списание Decoration & Découpage 

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.