Изучаване на народни танци в училище
Задължителното изучаване на народни танци в училище
Какво мислите за задължителното изучаване на народни танци в училище?
Има ситуации в които е необходимо да умееш да играеш хора. Като на сватба! Но когато нещо се прави задължително, то става нежелано.
Задължително усвояване на по два народни танца почти всяка учебна година, от 1 до 12 клас, предвиждат варианти на новите учебни програми за предмета "физическо възпитание и спорт" на просветното министерство. Приблизително, до завършването на средното си образование, децата ще трябва да са усвоили 22 български хора.
Народните танци присъстват в програмите по физическо, но само в допълнителните ядра, т.е. преподават се по желание. Занапред те ще станат задължително учебно съдържание.
Според разчетите на просветното министерство, усвояването на фолклорната ритмика ще започва в 1 клас с "Боряно, Борянкe" и стъпката на ръченицата на място.
Второкласниците ще изучават Кулско хоро и Омуртагско хоро.
Учениците от 3-ти клас ще се учат на Самоковско и Джиновско хоро, а от четвърти клас - Седенчица и известното Дунавско хоро, което по традиция звучи по Нова година.
За 5 клас са предвидени Право тракийско хоро и Тракийска ръченица, за шестокласниците - Малешевско хоро (само едно), а за седмокласниците - Пайдушка тройка и Добруджанска ръка.
Осмокласниците ще усвояват Пайдушка четворка и хоро от съответния регион, в който живеят.
В горните класове - от 9-и до 12-и клас, според новите програми задължително ще се изучават Шопско и Македонско, Охридско, Дайчово и Ганкино хоро (Копаница) в последния клас, а също и популярното "Елено моме". Допълнително са записани и народни танци от три съседни страни - сръбски, румънски и турски, гръцко сиртаки, както и класически стилове танци като танго, самба и валс.
На снимката: Ученици от Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” (НУФИ) в Котел. Те са избрали да се посветят на българския фолклор. За тях той е осъществена мечта, бъдеще, професия, наши и световни сцени…
Използвана публикация на в. "Сега"
0 Коментара