Чака ни топла зима

Чака ни топла зима

Климатолог проф. Г. Рачев : Чака ни топла зима


Всички световни метеоцентрове прогнозират топла есен и зима за Европа и за Балканския полуостров, коментира климатологът проф. Георги Рачев в интервю за Агенция „Фокус“.

„Очаква се модерна есен. Под модерна есен разбираме есените, които виждаме през последните 20 години, с по-високи от нормалното температури и с нормални и в отделни части на България, предимно западната половина на страната повече валежи, а в източната с по-малко. Ще се радваме на една хубава, златна есен, както казват старите българи“, заяви климатологът.

Той уточни, че под топла зима трябва да се разбират температури в рамките на 1, на определени места дори до 2 градуса над средната норма.

„За цял сезон е сериозно превишаване на многогодишните норми. Веднага правя едно малко уточнение - това, че зимата ще бъде топла и всички световни метеорологични центрове са съгласни, не значи, че в сезона няма да има виелици, поледица, студове от сорта на минус 10 и минус 15 градуса“, посочи проф. Рачев.

Борисова градина на 6.01.2017 г. след което имаше голям и продължителен студ. За сравнение на заглавната снимка е поглед към София на 7.01.2018 г. от Витоша, а в Борисовата градина - сняг няма

Той обясни, че като цяло дните и периодите с по-топло от нормалното време ще бъдат повече, затова температурите се очаква да бъдат над нормата, а валежите около нея.

По думите му на много места ще се образува снежна покривка, която обаче няма да бъде трайна.

„Половината мои колеги смятат сезонните прогнози за стрелба в тъмното, хвърляне на боб, гледане на бучки захар и всякакви такива гадателски действия. Аз съм от другата част на съсловието, която смята ,че човек винаги се е стремял да погледне напред в бъдещето. Затова се правят и сезонните прогнози“, подчерта проф. Рачев.

„Единственото, което трябва да добавя е, че се наблюдава интересна ситуация, която противоречи на глобалното затопляне. На Северния полюс ледът е доста. Около 4,5 млн. кв. км. се очаква да бъде неговият минимум, след което той ще започне да се увеличава. По прогнози от преди 5 години, този лед трябваше да бъде едва 2 млн. кв. км, а според някои не трябваше да има лед“, каза проф. Рачев. „Има още доста неща, които трябва да си обясним от природна гледна точка. Явно е, че още много – много неща не знаем“.

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.