Спете на тъмно

Спете на тъмно
Все повече данни правят връзка между лошия сън и натрупването на килограми. Това се потвърждава и от изследване, проведено от Университета на Глазгоу, което установява, че хора, които са генетично предразположени към затлъстяване, е по-вероятно да натрупат килограми, ако имат нездравословни навици за сън.

Жените, които спят на изкуствена светлина, са по-предразположени към напълняване


sleep pix woman

Причини за напълняване
Липсата на сън създава условия за хормонален дисбаланс, което увеличава апетита и води до наддаване на тегло.


Жените, които спят на включен телевизор или на запалена лампа в спалнята си, са по-предразположени към напълняване. Това показва ново проучване, публикувано в Журнала на Американската медицинска асоциация. В изследването са участвали почти 44 000 американки в продължение на 5 години, пише BNR.bg

Жените са класифицирани според нивото на излагане на изкуствена светлина през нощта, която идва от различни източници - от малки нощни лампи или часовници до светлина, идваща от улицата, телевизори или стайни светлини.
Един от основните изводи е, че жените, които спят с телевизор или светлина в стаята си, е със 17% по-вероятно да са наддали с 5 килограма или повече по време на изследвания период. Зависимостта остава силна дори след контролиране на фактори като продължителност на съня, диета и физическа активност.

Въпреки, че учените предупреждават, че не могат да посочат конкретна причинно-следствена връзка, те твърдят, че техните заключения са добавени към нарастващия списък с доказателства, в подкрепа на спането в тъмна стая:
"Вече знаем, че ако не се спи поне по 7 часа през нощта има вероятност за покачване на теглото. И въпреки това виждаме ефектът и на светлината през нощта, дори вземайки предвид часовете сън. Мъжете и жените имат различни биологични промени в 24-часовия си часовник, но е възможно, ако бяхме изследвали мъже да открием същата зависимост", коментира основният автор на изследването Дайл Сандлер от Националния институт за здравни науки в Северна Каролина.

За да се наспите – спете на тъмно

Екипът предполага, че светлината потиска производството на хормона мелатонин, като по този начин разрушава нормалния ритъм на организма и хранителните навици. Други възможности са, че светлината действа като "хроничен стресор", нарушаващ освобождаването на стрес хормони, които играят роля в регулирането на приема на храна, или че може да има друг механизъм на работа, който влияе директно върху метаболизма.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.