Профилактика на рак на гърдата
През месец октомври се провеждат безплатни прегледи за рак на гърдата в няколко болници на територията на Столичната община:
- Пета градска болница;
- Четвърта градска болница;
- Александровска болница;
- Окръжна болница;
- Болница "Света Ана" в София - Всеки понеделник на октомври от 9:00 до 14:00 часа ще има безплатни профилактични прегледи. Желаещите могат да се запишат на телефон: 975 91 98 .
Това е възможност, всяка жена, която подхожда информирано и интелигентно към здравето си да направи необходимия преглед и безплатно.
В края на месеца ще се организира голямо събитие, в което да се отчетат резултатите и как по-добре да работи Националният скринингов проект
Октомври е световен месец за борба с рака на гърдата
Фактите
- Ракът на млечната жлеза е най-разпространеното заболяване при жените в световен мащаб! Всяка година в Европа се откриват над 320 000 нови случая на рак на гърдата, а 124 000 жени умират от тази болест.
- Това е най-честото онкозаболяване у нас, но ако се открие навреме, то е лечимо
- Над 36 000 българки страдат от рак на гърдата, като новорегистрираните случаи са около 3 800 на година
- 1200 българки годишно умират от рак на гърдата
- Заболяемостта нараства в целия свят, но при смъртността се наблюдава намаление в страните, където се провежда организирано лечение. В България нараства както заболяемостта, така и смъртността. Нарастването на смъртността е свързано преди всичко с незадоволителната ранна диагностика
- Околната среда играе основна роля като рисков фактор за развитие на рак на млечната жлеза, а прекомерната употреба на алкохол покачва риска от развитие на рак на гърдата
- България е на едно от първите места в света по късно открити случаи на рак на гърдата, една от осем жени има вероятност да бъде с заболяването рак на гърдата. По думите му във възрастта между 50 и 57 години е най-голямата честота на заболеваемост от това заболяване Едва 15,4% от заболяванията се откриват в първата фаза на болестта и са лечими напълно. Наблюдава се тенденция за снижаване на възрастовата граница и увеличаване на смъртността поради късно диагностициране.
Профилактика, скрининг и лечение на рака на гърдата
- Между 500 и 600 хиляди българки трябва да бъдат обхванати в скрининг за ранно откриване на рак на гърдата. Световният опит показва, че това би намалило смъртността от заболяването с около 20 на сто във възрастовата група между 50 и 69 години.
- У нас само 1,7% от жените с рак на гърдата се диагностицират в нулев стадий и то по случаен начин, докато в Съединените щати чрез скрининг се откриват 18% от болните с нулев стадий на рака.
Методите в съвременната медицина вече откриват рака на гърдата от 6 до 8 месеца преди да бъде открит с мамограф. Генетичните тестове са най-ефективни за фамилно обременени жени.
Трябва да се ходи редовно на лекар, да се следва това, което специалистите казват. В България липсва национален скрининг и основното остава поведението на всяка отделна жена.
За профилактика на рак на гърдата е важно да
- Да се спазва определен начин на хранене
- Всяка година да се ходи на гинеколог, защото има връзка между гинекологичните и заболяванията на гърдата.
- Генетичната наследственост – ако имате роднини, които са с рак на грдата бъдете внимателни, защото генетиката безспорно има своето място в ранната превенция.
- стреса и начина ни на живот имат значение при превенцията
Кампания от безплатни прегледи за рак на гърдата
организират Първа АГ болница и Медицинска академия през октомври.
Целта е да се насочи вниманието на обществото към превенцията и ранното откриване на заболяването, възможностите за лечение и необходимостта от психологическа подкрепа. Прегледите ще се извършват след предварително записване на телефоните и графиците на лечебните заведения, които са обявени на техните интернет страници.
да,и тел.който са обявени са постоянно заети..... Отговори
да,и тел.който са обявени са постоянно заети....