Великденски обреди

Великденски обреди

Най-големият и почитан празник на годината в българския народен календар е Великден.


- "Христос Воскресе"

- "Во истина Воскресе"

Тази година е различно. Заради пандемията от коронавирус, едно бедствие, което променя света.

Време в което ни е нужно вяра!

Пазете се и бъдете здрави!


Светли празници, мир, красота и любов!


Бъдете здрави и се пазете!


На Великден са посветени много фолклорни обреди. Нарича се най-светлият празник! Празник на празниците!

Най-рано започват своите приготовления за Великден момите. Народните песни разказват как рано напролет те садят в своите градинки цветя, на които „поръчват” да разцъфнат точно за Великден. От тях ще сплетат празнични китки и ще ги даряват заедно с „писани” яйца на своите избраници в знак на любов. Месеци наред преди празника, момите имат още едно важно приготовление. Те се стараят да ушият и избродират най-красивите и пищни нови премени. Така те ще се представят в най-бляскавия си вид на големите Великденски хора. Тези хора са кулминацията на празника и са най-голямото ритуално и всеобщо веселие за цялата година.


velikden kumichen venec
Традицията повелява на трапезата за Великден да има червени яйца, козунак, зелена салата и агнешко печено.


Когато наближи Великден, и семейните жени започват приготовления. Дни наред те грижливо събират яйцата за боядисване. Приготвят и багрилата – традицията е различните цветове да се извличат от билки и цветя. Най-старинният източник на червена боя бил риганът, събран и изсушен почти година преди това на Еньовден – празника на лековитите растения.  Червено се получава с корени от борш, чай каркаде или варено червено цвекло.  В жълто оранжево най-лесно и ефектно се получава с шума от лук - съберете най-външната обвивка на глави лук червен и жълт и сварете яйцата с тях.  Зелената боя – от прясна коприва. Освен в основния червен цвят, в българската традиция яйца се боядисват и в цветовете на дъгата.


Червено и розово - корени брош, държани различно време в отварата

Жълти - куркума

Сини - каркаде

Зелени - първо куркума, после каркаде

Вярва се, че яйцата боядисани в червено, придобиват магическа сила – те пазят хората от болести, магии и злини. Ето защо първо те се боядисва в червено. И още преди да е изсъхнала напълно боята, майката докосва с първото боядисано яйце челото и бузите на децата, за да са здрави, бели и червени през годината.
После първото червено яйце се оставя пред домашната икона чак до следващия Великден и се използва в различни лечителски практики.  Все същата вяра откриваме и в традицията червено яйце да се заравя в нивите – за да ги пази от градушка и да им донесе плодородие. Стопанката отнася червено яйце и при домашните животни за да осигури и за тях магическа закрила и родовитост.

Български обичай е преборването, чукането с яйца на Великден. Онзи, чието яйце издържи без да се пукне, ще е най-здрав и силен през годината.

Яйцата се боядисват в ранното утро на Велики четвъртък от стопанката на дома, като децата помагат. Или в събота, когато се приготвят и обредните хлябове и козунаците. Поверието е, че когато слънцето изгрее, то трябва „да види” вече готови поне първите червени яйца – за да им предаде своята животворна сила. В българската народна култура боядисаното червено яйце се възприема като образ на пролетното слънце, което съживява цялата природа и вдъхва нова жизненост на хората.
С перо от птица или със специален малък уред за рисуване с восък, момите и младите невести рисуват върху яйцето своите послания. Те са изразени в стилизирани образи на цветя, животни и птици или геометрични фигури, които изпълват повърхността на яйцето. Това самородно рисувално изкуство е владеела всяка селска девойка и жена някога. Точно това са т.нар. „писани” яйца, от които е произлязъл и пословичния израз за грижовно отношение към някого – „гледат го като писано яйце”.


pisani egg писани яйца, направени от Виолета Демирева



Има още един важен обреден елемент – великденските хлябове. Те имат различни форми и големини. Но най-важното е, че в тях се вплитат яйца – бели и шарени, по едно или няколко. Тези обредни хлябове също са ценен великденски дар – те се носят на най-почитаните роднини и на кумове. Даряват се на децата, които в празничните дни обикалят къщите с благопожелания. Такива хлябове има на празничната трапеза у дома. В тях сякаш самото слънце е приземено в житна нива – още един знак за очаквано плодородие и благоденствие през започващия нов земеделски цикъл.
Това е основното послание на всички древни ритуали, които живеят и до днес, вплетени в християнската обредност, посветена непосредствено на Христовото Възкресение.



използван архив на БНР

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.