Ден на момичето
Межународен ден на момичето - 11 октомври
Ден на момичето (Dayofthegirlsummit.com), се отбелязва за първи път на 11 октомври 2012 г. УНИЦЕФ и партньорски организации обединяват усилия, за да сложат край на детския брак - фундаментално нарушение на човешките права, което оказва влияние върху всички аспекти от живота на момичетата. По данни на УНИЦЕФ по света 70 млн. млади жени на възраст между 20 и 24 г. са били омъжени преди навършване на 18 години, от тях 23 млн. са сключили брак преди да са навършили 15 години
През 2014 г. Нобеловата награда за мир бе получена от едно 17 годишно момиче – Малала от Пакистан. Може би най-важното послание в този акт е признание на ролята на децата в отстояването на собствените им права.
Седемнайсетгодишната пакистанка Малала Юсуфзай и индиецът Кайлаш Сатиарти са носителите на Нобеловата награда за мир за 2014-а година.
Според данни на УНИЦЕФ, всяко четвърто подрастващо момиче в света се оказва жертва на насилие.
Златарева, представител на УНИЦЕФ за България н в интервю пред БНР коментира: Тази група е най-уязвима, защото момичетата, освен, че са жертви на насилие и то милиони момичета по света, те най-често стават жертва на отпадането от училище, най-често страдат от принудителни ранни бракове. Данните бяха представени вчера от УНИЦЕФ по повод на Международния ден на детето момиче. През 2012-а година ООН определи този ден. Данните показват, освен мащаба на проблема с насилието, и нещо много тревожно и то е нагласите към насилието. Не само 70 млн. момичета на възраст от 15 до 19 години стават жертви на насилие, но по-голямата част от тях смятат, че насилието е нещо нормално и мъжът има право да бие жена си, ако тя не изпълнява задълженията си. Ранните бракове са другия проблем, тъй като момичетата, които са принудени да сключат брак на ранна възраст, най-често стават жертви на това насилие.
По отношение на проблема с ранните бракове и насилието над жени в България, Златарева заяви: Ранните бракове съществуват и в България. Най-добрата превенция на ранните бракове е осигуряването на достъп на момичетата до образование. Малала Юсуфзай е най-яркият пример за това колко е важно образованието за момичетата.
На въпрос дали у нас се прилага адекватно Международната конвенция за правата на детето и ефективна ли е съдебната система по отношение на този тип сигнали, тя отговори: Очевидно са необходими още много усилия за ефективното прилагане на конвенцията за правата на детето и за постигането на една бърза и адекватна реакция от страна на институциите, които в действията си трябва да се ръководят от принципа за най-добрия интерес на детето. За съжаление в България все още няма специални процедури и услуги за децата, които са жертви или свидетели на насилие. В тази посока има много какво да се прави.
0 Коментара