Състояние диабет

Състояние диабет
През 2016 година темата на Световният ден на здравето 7 април е „Да победим диабета“ посветен  на профилактиката и лечението на диабета. Около 422 милиона възрастни хора в света са засегнати от диабет, т.е. броят на диабетиците е нараснал четири пъти в сравнение с 1980 г., се казва в доклад на Световната здравна организация. Данните сочат, че днес един на всеки 11 души страда от диабет. Това е тема за оято  не трябва да говорим само един-два дни в годината.

Споделяме с вас историята на една жена, която води живот с диабет, интервюто е за БНР. Сандра Ролих - член на Борда на Международната диабетна федерация за Европа, вицепрезидент на Хърватската диабетна асоциация. Ролих е с диабет тип 1 вече 13 години. След като са открили заболяването ѝ, тя не само е преодоляла стресиращата новина - родила е 2 момчета, завършила е курс за шкипер на яхта, скачала е с парашут, карала е самолет, направила си е лазерна операция на очите, въпреки опасения на лекарите…

sandra rolih

Защо от 1980 г. до днес броят на диабетно болните в света се е увеличил от 108 милиона на 422 млн. души?

По думите на Ролих не може да се обясни с едно изречение защо от, но трябва да познаваме статистиката и да знаем какво показва тя. Диабетът е голям и растящ проблем за всички общества. Проблемът изисква много средства и това е допълнителен товар за държавните бюджети. Но като човек, който 13 години живее с диабет, винаги обръщам внимание на положителните му страни. Заставам зад твърдението, че диабетът е състояние, а не е заболяване или усложнение.

От една страна се увеличи продължителността на живота. При повече живи хора се увеличава и броят на хората с диабет…

От друга страна - сред причините за увеличаване броя на хората с диабет най-вероятно са всекидневните ни навици – храним се нездравословно, децата учат и играят на компютъра, а не навън, въобще технологиите ни карат да вършим повече от задачите си седнали, без да се движим…

- Какъв дневен режим налагате на децата си?

- Опитвам се да им осигуря нормален живот и нормално хранене, като на всички други деца. Сладкото не им е забранено, но се опитвам да им предложа повече здравословни храни – ядки и плодове, вместо шоколади и бонбони. Ядките не толкова често. Гледам налице постоянно да има плодове и изглежда те им харесват, виждам, че им се радват.

- Нали знаете – вредното е по-вкусно…

- Точно поради тази причина сладкото не е забранено за синовете ми. Но понякога децата копират това, което виждат да правите вие. Когато ме видят да правя плодова салата – и те се включват. А когато са със свои връстници – „минава“ и шоколад…

- В България нямаме Национална диабетна програма, каквато има в други страни. А проф. Цветалина Танкова – един от водещите български ендокринолози, казва, че по отношение на специалистите и лечението у нас нещата се много добре.

- Бих казала, че лидерството е много важно в тази област. Всъщност то върши работата, а не националните планове. Има страни с национални програми, но нямат добрите резултати на други страни, които нямат планове, но пък имат лидери, които ефективно правят така, че хората с диабет да се чувстват подкрепени. Така че лидерите са е по-важни в случая.

Източник: bnr.bg

0 Коментара

Напиши коментар

Откажи отговора

Коментарът се изпраща ...

Благодаря за Вашия коментар!

Коменатарът ще бъде прегледан и ще бъде добавен към публикацията след като получи одобрение.